Mogu li dva plina uzrokovati nastajanje krutine?

Mogu li dva plina uzrokovati nastajanje krutine?

Amonijak je plin neugodna mirisa koji lako reagira s vodom pri čemu nastaje amonijeva lužina. Klorovodik je još jedan plin oštrog mirisa koji s vodom daje solnu kiselnu. Obije kemikalije su našle svoju upotrebu u kućanstvu kao sredstva za odmašćivanje i deznifekciju.

No, što se dogodi kad se njihove pare dovedu u bliski kontakt?

Solna ili klorovodična kiselina naziva se i dimeća, što znači da vrlo brzo isparava u obliku klorovodika kemijske formule HCl. Amonijeva lužina također lako ispušta pare amonijaka kemijske formule NH3. Njihovim doticajem dolazi do nastanka ili sinteze novog spoja – krutog amonijevog klorida kemijske formule NH4Cl. Kemijska jednadžba simbolima prikazuje nastanak te zanimljive soli:

NH(g) + HCl (g) –> NH4Cl (s)

g – gas, plinovito stanje

s – solid, čvrsto stanje

Kako smo sigurni da je novonastali amonijev klorid u krutom stanju?

To možete vidjeti na priloženom video-isječu. Svaki dim koji se dobro vidi je zapravo heterogena smjesa krutih čestica raspršenih u plinu. U našem slučaju krute čestice su upravo amonijev klorid, a plin je zrak. Heterogena smjesa znači da se barem jedan sastojak lako može okom razlučiti od ostalih u smjesi. U epruveti se nalazi par kapi koncentrirane solne kiseline, dok je papirić natopljen amonijakom.

Bernardo Kerečeni

Dobivanje amonijeva klorida (3)