Povijest

Salezijanska osnovna škola osnovana je Odlukom o osnivanju Salezijanske osnovne škole od 16.11.2013. godine. Prvotni osnivač škole bilo je Udruženje salezijanaca suradnika – Mjesno središte Jarun. Prvu generaciju učenika škola je upisala u školskoj godini 2014./2015., a na blagdan Male Gospe 8. rujna 2014. u “krilu” crkve Duha Svetoga s radom je počela prva Salezijanska osnovna škola u Hrvatskoj. Prva generacija učenika brojila je 19 učenika prvog razreda. Škola je svake sljedeće školske godine upisivala jedan razredni odjel učenika. U školskoj godini 2020./2021. škola ukupno broji 104 učenika u 7 razrednih odjela. U školskoj godini 2020./2021. osnivačka prava nad školom preuzela je Hrvatska salezijanska provincija svetog Ivana Bosca.

Salezijanska osnovna škola nadahnjuje se na preventivnom sustavu sv. Ivana Bosca. Preventivni sustav bazira se na vjeri, razumu i ljubaznosti. Sv. Ivan Bosco je shvatio da je škola neophodno sredstvo odgoja, mjesto susreta između kulture i vjere. Stoga, držimo da je škola povlašteno kulturno posredovanje odgoja; odlučujuća ustanova u formiranju osobnosti, jer prenosi poimanje svijeta, čovjeka i povijesti.

U svom radu Salezijanska osnovna škola njeguje katolički te salezijanski identitet. Odgojno-pastoralna ponuda prevodi se u iskustva i aktivnosti kao što su:

  • kratki svakodnevni susreti na početku dana koji se nazivaju „Riječ za dobro jutro“. To je trenutak molitve i početka dana koji za cilj imaju brigu o duhovnoj dimenziji učenika.
  • susreti formativno-duhovnog karaktera koji se nudi učenicima, njihovim roditeljima i nastavnicima tijekom godine (najčešće u došašću i korizmi)
  • prilika za Svetu Ispovijed
  • organizacija zajedničkih slavlja Euharistije prilikom obilježavanja važnijih datuma.

Od iznimne važnosti za salezijansku školu je da odgajatelji, posebice psiholog i duhovnik, budu uvijek spremni za osobni susret s učenicima vodeći računa o raznim etapama razvojne dobi učenika. Stručno i odgojno osposobljavanje odgajatelja je prigoda za podizanje kvalitete rada i odgojnog pristupa svakog djelatnika. Tokom godine održavaju se susreti koji pomažu učiteljima i nastavnicima oko njihovog usavršavanja na metodološkom i didaktičkom području te susreti koji pomažu istima oko temeljnih načela don Boscovog preventivnog sustava i odgojnog pristupa.